Forsvarsmateriell og Accenture inngår strategisk tjenesteintegrasjonsavtale
Forsvarsmateriell har signert en kontrakt med Accenture om anskaffelse av konsulenttjenester innenfor tjenesteintegrasjon (TI) til Forsvaret. Rammeavtalen skal dekke sektorens behov for støtte av tjenester knyttet til etableringen av en kapasitet for tjenesteintegrasjon hos Cyberforsvaret.

Rammen på kontrakten er avtalt til å være maksimalt NOK 600 millioner eks mva. over en periode på maksimalt 7 år. Rammeavtalen inngås med en aktør, men er ikke eksklusiv.
Denne avtalen markerer et viktig steg i styrkingen av tjenesteleveransene i forsvarssektoren.
Initiativet, som ledes av Cyberforsvaret, har som mål å sikre forsvarssektoren en helhetlig og robust IKT-understøttelse som skal bidra til økt operasjonell effektivitet gjennom effektive IKT-tjenester, styrket styring og kontroll og bedre samhandling.
- Satsingen på å etablere tjenesteintegrasjon som en kapasitet i Cyberforsvaret er strategisk og viktig. Startskuddet for en spennende endringsreise går nå og i det viktige moderniseringsarbeidet vi står overfor i sektoren, så er det viktig for oss at vi lykkes med satsningen, sier Eiliv Ofigsbø, sjef Forsvarsmateriell IKT-kapasiteter.
Som strategisk partner vil Accenture støtte Cyfor i å etablere en skalerbar og fremtidsrettet tjenesteintegrasjonsfunksjon. Dette inkluderer optimalisering av tjenesteporteføljer, kontinuerlig forbedring av IKT-tjenester, og implementering av styringsmodeller og standardiserte prosesser. Målet er å sikre varig verdiskaping og høy kvalitet i tjenesteleveransene.
- Vi er glade for å ha Accenture med som strategisk partner for dette viktige engasjementet. Deres tilnærming skilte seg ut gjennom en dyp forståelse for Forsvarets behov, kombinert med solid erfaring og høy kompetanse i teamet de stiller med, sier generalmajor Halvor Johansen, sjef Cyberforsvaret.
Avtalen forsterker Accentures posisjon som en viktig rådgiver for offentlig sektor, og understreker selskapets langsiktige engasjement for å støtte moderniseringen av Norges forsvarssektor.
– Vi er stolte over å få tilliten til å bistå Cyfor i dette viktige arbeidet. I en tid preget av økt kompleksitet og høyere krav til sikkerhet og effektivitet, er vi glade for å kunne bidra til å styrke Forsvarets digitale evne, sier Cato Haugland, nordisk leder for forsvarssatsing i Accenture.
Det er fremforhandlet et første avrop på rammeavtalen som ble signert så snart rammeavtalen var på plass. Dette avropet er på ca. 20 MNOK eks mva. Avropet gjelder gjennomføring av et etableringsprosjekt med mål om å etablere og bygge kapasiteten hos Cyberforsvaret basert på leverandørens forslag og beste-praksis.